PETICE


My, níže podepsaní, žádáme primátora a radu hl.m. Prahy, aby přejmenovali náměstí Pod Kaštany, na němž sídlí velvyslanectví Ruské federace, na náměstí Borise Němcova.

Bylo by příhodné, aby tento prostor byl pojmenován na počest tohoto zavražděného ruského politika a všech ruských demokratů. Boris Němcov byl ruský liberálně-demokratický politik, kritik prezidenta Vladimira Putina, původním povoláním matematik a fyzik. 27. února 2015 byl zastřelen, když šel se svou přítelkyní po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Vyšetřovatelé neodhalili člověka, který si vraždu objednal. Němcov byl zabit krátce před plánovaným masovým protestem opozice.

Toto přejmenování má být připomínkou, že se Praha jako hlavní město naší republiky rozhodně hlásí k obraně lidských práv a demokracie ve světě. Připomínkou, že si Pražané uvědomují cenu, kterou v boji za demokracii lidé jako Boris Němcov museli vydat, že jako občané České republiky nezapomínáme na oběti boje za demokracii a lidská práva, a chceme dát tuto zprávu o našich občanských hodnotách a přemýšlení o světě na srozuměnou naší zemi, Evropě i světu.

K obdobnému kroku již přistoupily samosprávy Kyjeva, Washingtonu a Vilniusu. Hlavní město naší republiky jako demokratické země má památku zabitých demokratů také připomínat.


Podepsat tuto petici

(Připojením podpisu dávám souhlas spolku Pojďme dál, IČO 07778261, ke zpracování svých osobních údajů a s tím, abych byl/a informován/a o dalších krocích týkajících se tohoto podnětu a dalších kampaních spolku Pojďme dál.)